Elektrostymulacja Metodą Zenni: Twoje Pytania, Nasze Odpowiedzi (FAQ)
Masz pytania dotyczące elektrostymulacji Metodą Zenni? Zebraliśmy najczęściej zadawane pytania, aby rozwiać Twoje wątpliwości!
1) Jak często należy powtarzać zabieg?
Częstotliwość zabiegów jest ustalana indywidualnie i zależy od:
- Rodzaju dolegliwości
- Stopnia zaawansowania choroby
- Indywidualnej reakcji pacjenta na zabieg
W przypadku chorób przewlekłych zalecana jest dłuższa terapia, nawet kilkumiesięczna. Przeważnie wystarczają dwie wizyty w miesiącu.
2) Jak przebiega wizyta?
Po rozmowie wstępnej na temat stanu zdrowia, pacjent siada w ubraniu na krześle. W SOMAMED skupiamy się na elektrostymulacji, dlatego pamiętaj, że w gabinecie nie ma lekarza, który by Państwa diagnozował.
Jeśli mają Państwo wyniki badań, prosimy o zabranie ich ze sobą – będą pomocne np. przy lokalizowaniu obszaru stymulacji w przypadku torbieli, guzków.
Następnie w miejscach, których dotyczy problem, przykładamy elektrody.
UWAGA! Elektrody są w mokrych podkładach, dlatego prosimy o zakładanie luźnego ubrania. W przypadku dolegliwości kolan załóż luźne spodnie, a jeśli zabieg ma być wykonany na kręgosłupie – weź ze sobą odzież na przebranie (zwłaszcza zimą).
Terapeuta ustawia aparat do stymulacji (czas, rodzaj prądu, natężenie). Sam zabieg jest bezbolesny. Najczęściej początkowo odczuwalne jest mrowienie, wibracja, swędzenie, leciutkie igiełki lub rozgrzewanie. Po kilku minutach skóra przyzwyczaja się, dochodzi do znieczulenia.
Po zabiegu w miejscach po elektrodach zostaje zaczerwienienie, które przeważnie schodzi tego samego dnia. Rumień MOŻE utrzymywać się przez kilka dni i nasilać pod wpływem różnych bodźców, a także może swędzieć w miejscu przyłożenia elektrody.
3) Swędzi mnie w miejscach elektrod, mam wysypkę, co to jest?
Po stymulacji, zwłaszcza jeśli elektroda była długo w jednym miejscu lub kiedy zabiegi powtarzane są w krótkim odstępie czasu, skóra ma prawo swędzieć. Czasami mogą pojawić się krosteczki lub pokrzywka.
Zalecamy zaopatrzenie się w krem Alantan na ukojenie, Fenistil na swędzenie lub Bepanthen albo inną maść łagodzącą podrażnienia. Można wspomóc się zwykłym wapnem. Prosimy nie drapać, aby nie doprowadzić do stanu zapalnego. To przechodzi.
4) Jak sprawdzę, czy zabiegi działają? Czy Państwo to monitorują?
Poprawę można zaobserwować po własnych subiektywnych odczuciach, jak również przeprowadzając badania kontrolne. Takie badania są potrzebne po kilku stymulacjach, chociażby po to, by sprawdzić, czy nastąpiła poprawa, a jeśli efekty nie są zadowalające, to wyniki dają podstawę do zmiany taktyki terapii.
5) Czy zabiegi są refundowane przez NFZ?
Nie. Chociaż czynione są w dalszym ciągu starania. Jeśli są Państwo zadowoleni z metody, prosimy mówić o niej głośno i dzielić się swoimi opiniami w internecie.
6) Czy potrzebne jest skierowanie?
Nie.
7) Jak długo trwa zabieg?
Czas zabiegu to średnio około godziny. Podczas wizyty stymulujemy kilka miejsc (około 20-30 minut jedna stymulacja). Proszę doliczyć też czas na rozmowę z terapeutą.
8) Czy są przeciwwskazania?
- Rozrusznik serca
- Wysoka gorączka, złe samopoczucie, osłabienie, zaostrzenie choroby
W tych przypadkach prosimy o pozostanie w domu.
Jako terapeuci zastrzegamy sobie prawo odmówienia wykonania zabiegu lub przyjęcia w ogóle do gabinetu, jeśli będziemy mieli ku temu podstawy.
Przed zabiegiem:
- Prosimy unikać spożywania alkoholu
- W dniu zabiegu, zarówno przed jak i po stymulacji, prosimy nie chodzić na solarium ani się intensywnie opalać, aby uniknąć nadmiernego podrażnienia skóry w miejscach elektrod.
- Endoprotezy, zastawki, by-pasy, ciąża nie są przeciwwskazaniami. Terapeuta musi jednak o nich wiedzieć. To samo dotyczy padaczki. Dużo zależy od miejsca stymulacji.
- Prosimy wspomnieć o przyjmowaniu leków przeciwbólowych oraz o problemach z czuciem.
- W miarę możliwości w dniu zabiegu prosimy na miejsca stymulacji nie nakładać żeli, maści leczniczych, balsamów ani nie skrapiać perfumami, aby uniknąć reakcji alergicznej.
9) Dlaczego Zenni? Czy to jakaś chińska metoda?
Nie, metoda została nazwana od nazwiska wynalazcy, Polaka dr Viktora Żenni. Dla uproszczenia przyjęła się nazwa Zenni.
Zabiegi Zenni można i należy traktować jako nowe zastosowanie elektrolecznictwa będącego odłamem fizykoterapii.